GAÜN ÖĞRENCİLERİNDEN ‘GÜVENLE KALIN’ PROJESİ


Gaziantep Üniversitesi (GAÜN)  Oğuzeli Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından iş sağlığı ve güvenliği konusuna dikkat çekmek amacıyla   ‘Güvenle Kalın’ isimli Toplumsal Duyarlılık Projesi gerçekleştirildi.

Proje kapsamında öğrencilere öncelikle iş sağlığı ve güvenliği konusunun ne kadar önemli ve hassas bir konu olduğu, sadece çalışanlarla ilgili görünse bile aslında çalışanların tüm ailesinin, yani toplumun, doğabilecek iş kazalarından etkilendiği konularında bilgi verildi.

Öğr. Gör. Derya Çevik Taşdemir ve Öğr. Gör. Gülsüm Günbala Güven ve Öğr. Gör. Ayşe Bahar’ın koordinatörlüğünde gerçekleşen Toplumsal Duyarlılık Projesinde Hukuk Bölümü Adalet Programı 1. sınıf öğrencileri tarafından, projenin ilk aşaması olarak, iş sağlığı ve güvenliğinin önemini vurgulayan sloganlar oluşturuldu ve bu yaratıcı sloganlar beyaz tshirtler üzerine yazıldı. Öğrenciler, çarşı içi, belediye, kaymakamlık önü, askeriye gibi çalışanların yoğun olduğu bölgeleri tercih edilerek yürüyüşler gerçekleştirildi.

Projenin amacıyla ilgili konuşan Öğr. Görevlisi Derya Çevik Taşdemir, “Bu proje ile önlemenin ödemekten ucuz olduğu ilkesinden yola çıkarak;  iş sağlığı ve güvenliğinin bazen çok basit önlemlerle sağlanabileceği ve iş kazalarını önlemenin maliyetinin, iş kazasının zararlarının giderilmesinden çok daha düşük olduğu hem öğrencilerimize hem çalışanlara görsellikten de faydalanılıp anlatılarak, hem öğrencilerde hem çalışanlarda farkındalık oluşturarak konuya dikkat çekmeyi amaçladık” dedi.