Oğuzeli MYO Öğrencilerinden Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’ne Teknik Gezi


Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Oğuzeli Meslek Yüksekokulu Hukuk Bölümü Adalet Programı öğrencileri, Denetimli Serbestlik dersi kapsamında Öğr. Gör. Ali Altunbaş koordinatörlüğünde Adalet Bakanlığı Gaziantep Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne düzenlenen teknik geziye katıldı.

Gaziantep Denetimli Serbestlik Müdür Yardımcısı Serdal Dalhan tarafından öğrencilere denetimli serbestlik uygulaması hakkında sunum yapıldı. Dalhan sunumunda, denetimli serbestlik tedbirinin; şüpheli, sanık ve hükümlüler hakkında mahkemelerce verilen alternatif ceza ve tedbirlerin uygulanması, şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde denetim, takip ve iyileştirilmesini kapsayan faaliyet ve uygulamaların bütünü olduğunu söyledi.

Dalhan, denetimli serbestliği diğer bir ifadeyle; hükümlülerin suç işlemesine neden olan davranışlarının düzeltilerek, tekrar suç işlemelerinin önlenmesi, ceza infaz kurumundan salıverilen hükümlülerin takip edilmesi, madde bağımlılarının rehabilitasyonu, mağdurların uğradıkları zararın giderilmesi ve bu yolla toplumun korunması olarak tanımladı. Dalhan, “Kanunlarımızda kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar, hapis cezasının ertelenmesi, tedavi amacıyla denetimli serbestlik, adli kontrol, hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve koşullu salıverme gibi durumlarda mahkemeler tarafından denetimli serbestlik kararı verildiğinde bu karar Denetimli Serbestlik Müdürlükleri tarafından kamuya yararlı ücretsiz bir işte çalıştırma, belirlenen bir konutta denetim ve gözetim altında bulunma, belirlenen yerlere imza yükümlülüğü, belirlenen programlara katılma, belirlenen bir sürede tedaviye tabi tutma şeklinde icra edilir. Buradaki amaç bu denetimlere tabi tutulan kişilerin takip ve iyileştirilmesi ve tekrar topluma kazandırılması” şeklinde konuştu.

Sunumun ardından Müdür Yardımcısı Serdal Dalhan ve Denetimli Serbestlik Uzmanları tarafından öğrencilere Gaziantep Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde yapılan faaliyetler tanıtıldı. Öğrenciler yapılan geziden memnuniyetini dile getirirken, Öğr. Gör. Ali Altunbaş da; “Gezi sayesinde teoride öğrettiğimiz bilgilerin uygulamada karşılığının nasıl olduğunu ve öğrencilerce merak edilen birçok konuyu burada görme fırsatı elde etmiş olduk” dedi.