Oktay Orel: Özgeçmiş iş arayan kişinin vitrinidir.


Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Oğuzeli Meslek yüksekokulunda ADNAN A.Ş. Kurumsal Yönetim Danışmanı Oktay Orel tarafından “Özgeçmiş Hazırlama ve İşe Başvuru Süreçleri” konferansı verildi.

İş arama ve bulma konusunda ilk adımın özgeçmiş hazırlama olduğunu belirten Oktay Orel, özgeçmiş hazırlama konusunda büyük hatalar yapıldığını söyledi. Orel, “Özgeçmişinizi kullanarak ve işyerlerine göndererek işi garantiye alamazsınız. İşe alınmanın ön koşulu görüşmeye girebilmektir. Görüşmeye girmek isteyen çok sayıdaki aday arasından sıyrılabilmek içinse iyi ve etkili yazılmış bir özgeçmiş gerekli. CV, ilk izlenim açısından büyük önem taşır. CV’de yazılanlar ile başvurulan pozisyona uygun olmak kadar CV’ nin biçimi ve sunumu da dikkatten kaçmaz. Çünkü CV, işe başvuran kişinin vitrinidir ve onun hakkındaki temel ipuçlarını taşır. CV yazarken yapılan hatalar, işverenlerde kötü izlenim yaratabilir. Bu hataları yapmamak için, o hataların ne olduğunu bilmek gerekir” diye konuştu.

Öğrencilere, iş görüşmesine girdikten sonra çok daha geniş bir şekilde ve yüz yüze olmanın rahatlığı ile kendilerini anlatabileceğini ifade eden Orel, “Özgeçmişiniz size görüşmeye girme olanağı sağlar. Özgeçmiş iyi ve doğru yazılmış olmalı. Kötü yazılmış bir özgeçmiş görüşmeyi ve işi kaybettirir. Hiçbir işveren sizin hayat hikâyenizle ilgilenmez. Bu ne onun ilgi alanına girer ne de bunun için vakti vardır. Özgeçmiş, değerlerinizin işverene sunuluşudur. Özgeçmiş yaptığınız her şeyi anlatacağınız bir yazı değildir. İşverenlere her ay yüzlerce özgeçmiş gelir ve personel yöneticileri bu özgeçmişleri inceleyip elemeden geçirir. Her şeyi birbirine benzeyen özgeçmişlerin görüşme için şansı az” şeklinde konuştu.

Özgeçmiş hazırlanırken yapılan yanlışları sıralayan Orel, profesyonellikten uzak olma, dikkatsizlik, aşırı şirinlik ve zeka oyunlarına başvurmak, gereksiz bilgiler vermek, belirsizlik ve anlaşılmazlık yaratmak, yalan söylemek, aşırı kişiselleşmek yapılan en büyük hatalar olarak göze çarptığını söyledi.